15 sierpnia 2023

Podpowięziowe i podmięśniowe powiększanie piersi - czym się różnią i jakie są wady i zalety obu metod

Powiększanie piersi jest jedną z najczęściej przeprowadzanych operacji w ramach prywatnych praktyk chirurgii plastycznej.

 

Metody powiększania biustu ewoluują od lat i jedno jest pewne - będą się również zmieniać w przyszłości. Oprócz wyboru wielkości i kształtu implantów jedną z kluczowych decyzji jest dobór umiejscowienia loży dla implantów piersi.  Decyzja ta z reguły jest podejmowana autonomicznie przez chirurga, ale  w świadomej chirurgii plastycznej, Pacjentki również powinny mieć wpływ na ten proces.

 

Wyróżniamy trzy klasyczne przestrzenie dla umieszczenia implantów piersi:

  • bezpośrednio pod gruczołem piersiowym
  • pod powięzią mięśnia piersiowego
  • pod mięśniem piersiowym (dual-plane)

 

Obecnie klinicznie stosujemy umiejscowienie pod mięśniem piersiowym (najczęściej stosowana metoda) lub pod powięzią mięśnia piersiowego (metoda podpowięziowa). 

 

Metoda podpowięziowa (subfascial breast augmentation) jest metodą opracowaną w latach 90 XX wieku przez brazylijską chirurg plastyczną - dr van Graff. Metoda ta została wymyślona celem redukcji ryzyka klasycznego późnego powikłania powiększania biustu metodą podgruczołową jakim był przykurcz torebki (capsular contracture).

 

Metoda podpowięziowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla Pacjentek poszukujących niewielkiego do średniego powiększenia piersi, posiadających odpowiedniej jakości tkanki biustu (nie jest dobrym rozwiązaniem dla Pacjentek o bardzo niskiej masie ciała) oraz chcących uniknąć uszkodzenia mięśnia piersiowego (aktywnych sportowo). Idealnie łączy się z jednoczasowym przeszczepem tłuszczu do piersi w ramach hybrydowego powiększenia biustu.

 

Metoda pod mięśniowa dual-plane również została wymyślona celem zmniejszenia ryzyka przykurczu torebki. W odróżnieniu od metody podpowięziowej, gdzie implant w całości pokryty jest powięzią mięsnia piersiowego większego, w metodzie dual-plane, górna część implantu sylikonowego jest umieszczona pod mięśniem piersiowym, a dolna część implantu znajduje się pod gruczołem sutkowym. Mięsień pokrywa implant w jego górnym biegunie i zapewnia jego kamuflaż. W odróżnieniu od panującej  opinii, mięsień nie trzyma implantu w miejscu, nie zapewnie ochrony przed jego opadaniem. Jest to świetna metoda dla Pacjentek chcących zastosować większe, lub twardsze implanty piersi, lub dla Pacjentek o bardzo szczupłej sylwetce (brak odpowiedniej ilości tkanek pokrywających implant w górnym biegunie w przypadku metody podpowięziowej może skutkować jego większą widocznością). Metoda dual-plane wiąże się z ryzykiem animacji implantu  - tzn. sytuacji gdzie w momencie napięcia mięśnia piersiowego implant i pierś zaczyna się poruszać.

 

Podsumowując

Zarówno metoda dual-plane (pod mięśniem piersiowym większym) jak i metoda podpowięziowa są dobrymi i sprawdzonymi metodami powiększania biustu. Nie ma metody idealnej dla wszystkich Pacjentek i decyzja co do wyboru metody powinna zostać podjęta w porozumieniu z Pacjentką z uwzględnieniem jej stanu klinicznego.

Metoda podpowięziowa jest mniej rozpowszechniona w Polsce, ale jest bardzo popularną metodą w Europie Zachodniej i Ameryce Południowej.

O mnie

Jestem specjalistą chirurgii plastycznej, naukowcem i pasjonatem medycyny.

Wykonuje pełny zakres zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej biustu, twarzy i brzucha

Social Media

Ważne informacje

Konsultuję w  Warszawie:

Klinika Dr Witwicki: 

tel. 728 840 465